Jdi na obsah Jdi na menu
 


10.hodina - Paruky a příčesky

10. 1. 2008
PÉČE O VLASY 1.část
                                                                                  Paruky a příčesky
Jak je to s parukami a příčesky?
Když není člověk spokojen se svými vlastními vlasy, chce šokovat nebo například zakrývá následky nemoci, zvolí právě paruku či příčesek. Mnozí lidé o nich moc nevědí, dodnes se totiž masově nerozšířily. Dnes si o nich povíme něco bližšího. Zjistíme, kde se berou vlasy, jak se paruky vyrábějí nebo kolik stojí. 
 
Historie paruk
První paruky spatřily světlo světa kolem roku 1640 ve Francii. Tehdy byly znakem majetku a moci. Vyráběly se z ovčí vlny a byl na ně nanášen pudr, aby byly co nejbělejší. Právě ve Francii zažily paruky velký boom a udržely se zde dlouho. Následně se dostaly do všech zemí a získaly si oblibu nejen u movitých lidí. U dvora byla téměř nutnost je nosit.
Nyní se paruky nosí spíše z módního hlediska, cílem je, aby byly nerozeznatelné od skutečných vlasů. Samozřejmě, že paruky najdeme třeba na karnevalech, ve vitrínách na figurínách, v cirkusech či v divadlech. Ale i dnes najdeme některá povolání, která provázejí paruky. Povinnost nosit paruku mají například advokáti na londýnském Královském soudním dvoře.


Základní informace
Paruky či příčesky dělíme podle užitého materiálu na:

a) Paruky či příčesky z vlasů pravých
b) Paruky či příčesky z vlasů umělých
c) Paruky či příčesky z vlasů pravých i umělýchKvalitu a tím i cenu paruky určuje především to, zda je zpracovávána (tkána) ručně či strojově. Až na druhém místě najdeme to, zda je z pravých či umělých vlasů. Většina lidí si myslí, že vlasy pravé jsou vhodnější než vlasy umělé. Opak bývá pravdou. O pravé vlasy se musí neustále správně starat. Vlasy jsou náchylné na zacuchání, podléhají slunečnímu záření, ztrácí lesk a musí se dobarvovat. To u umělých vlasů nehrozí, ty zase na druhou stranu nevypadají tak přirozeně jako vlasy pravé. Co se týká výběru ručního či strojového zpracování, většinou o tom rozhoduje počet nošení. Pokud se paruka nosí každý den a má vypadat co nejpřirozeněji, je nejlepší zvolit ruční tkaní. Takovéto paruky jsou drahé, ale na druhou stranu je paruka kvalitně zpracovaná a je dělaná na míru. Jestliže se má paruka stát jen nárazovou ozdobou, třeba na večírky či jiné společenské události, je lepší zvolit univerzální strojově dělanou. Ta je cenově dostupnější a je zastoupená v široké škále provedení od různých barev, přes různé délky až po nejrůznější střihy.

Vlasy pravé máme:
a) evropské
- tyto vlasy jsou zárukou kvality a dlouhé životnosti, mají jemnou strukturu a bývají rovné či mírně vlnité, jsou vhodné i pro odbarvování
b) indické
- mají hrubší strukturu, jsou rovné či mírně vlnité, většinou mívají tmavé odstíny, nejsou vhodné pro odbarvování
c) asijské
- jedná se o nejdostupnější vlasy, jsou to vlasy rovné, tmavé a mají hrubší strukturu, stejně jako vlasy indické nejsou vhodné pro odbarvování

Ruční výroba paruk
Výroba jedné paruky trvá asi 50 hodin. Nejrozšířenějším způsobem výroby je poutkování. Do podkladu (většinou jde o jemný tyl) se speciální jehlou provléká 4-5 vlasů. Takto se postupuje po celé ploše. Je třeba veliké trpělivosti.

Cena
Je různá podle toho, zda se jedná o ruční či strojové tkaní. Také záleží na použitých vlasech a jejich délce a kvalitě. Všeobecně se jedná o řády tisíců korun u těch kvalitnějších až desetitisíců.

Zajímavosti
- Indické vlasy
Kde se vlastně berou indické vlasy? Budete se možná divit, ale Indky si je stříhají dobrovolně. Například při svatbě si svůj nádherný a dlouhý cop ustřihnou jako symboliku nového začátku. Také když mají nějaké přání a nemají co dát bohům za jeho splnění. Například mají nemocné dítě a když se uzdraví, zcela si vlasy ostříhají a nechají je v chrámu jako poděkování a výraz oddanosti.
Kilogram vlasů stojí asi od 8 tisíc až do 30 tisíc korun dle kvality vlasů.

Podle mého názoru nejsou paruky nutnost, ale pokud chce žena či dívka doupravit svůj účes rozhodně jim dávám zelenou. Vždyť nemusí jít nutně o celé paruky, co si zaplést do vlastních vlasů pramínky umělé? Zvolit nějakou výraznou barvu a udělat tak ze svého účesu originální dílo? Vždyť vlasy se nemusí nosit jen tak fádně stažené do culíku, máme tu dobu experimentování – nezapomeňte, že vše je dovoleno :-)

Vaše dotazy mi posílejte na mail Rudolphova@seznam.cz
Vaše madam Rudolphová

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář